Online cvičení nejen pro plavce 2 – den 16

    Online cvičení nejen pro plavce 2 – den 162020-10-31T20:08:03+00:00

    Popis cvičení

    Hrudník

    Na minulý článek o HLAVĚ dnes navážeme pár větami o hrudním koši. Kolik máme párů žeber? Proč je tak důležité, abychom měli správně nastavené lopatky vůči hrudníku – z jakého důvodu mají novorozenci ležet hodně na zádech? To vše se dočtete níže, ale nejprve si představíme tři videa o tom, jak správně provádět úklon a rotaci hrudníku + rovný předklon.

     

     

     

    Hrudní koš se nachází mezi naší pánví a hlavou. Skládá se z hrudní kosti a 12ti párů žeber. Žebra dělíme na 7 pravých (jsou připojená chrupavkou na hrudní kost), 3 nepravá (pojí se na předchozí žebro = nejsou v kontaktu s hrudní kostí) a 2 volná (končí volně ve svalech břišní stěny). Všechna žebra jsou zezadu v kontaktu s naší páteří – každé žebro se napojuje na tělo obratle (páteře) své + tělo nad ním (např. první pár žeber se dotýká prvního hrudního obratle a zároveň i posledního = sedmého krčního obratle). Hrudních obratlů je na páteři celkem 12. 

     

    Seshora vepředu je v kontaktu s hrudním košem klíční kost (spojuje hrudní kost a lopatku) a zezadu je o hrudník opřená lopatka. Ta by měla po hrudním koši, resp. žebrech, klouzat a bez potíží se pohybovat. To však není tak snadné, protože se na lopatku upíná celkem 17 svalů a stačí, aby jeden z nich nepracoval, jak má, a její funkčnost je rázem omezena. Př. pokud vzpažíme, začneme zvedat ramena k uším a cítíme nějaké pnutí nebo bude docházet k praskavým zvukům, je zapotřebí nějaký segment řádně rozhýbat nebo posílit. Je také důležité zmínit, že má hrudník zejména ochrannou funkci – chrání důležité orgány (hlavně srdce a plíce). 

     

    Tato souhra (lopatka x hrudník) je nesmírně důležitá, především u malých dětí zhruba do tří měsíců, kdy by měl kojenec/novorozenec co nejvíc času trávit na zádech a pokud brečí, rodič by ho měl nechat chvíli brečet, nikoliv ho ihned brát do náručí. U takto malých dětí je totiž důležité, aby jejich hrudník získal v prvních několika měsících oporu o lopatky a lopatky naopak získaly oporu o hrudník. 

     

     

    Proč? Protože při porodu mají děti lopatky v odlišném postavení, než máme nyní my – dospělí. Mají je totiž o 90° vytočené jinak – naše vnitřní hrana má směřovat k páteři = obě vnitřní hrany sedívají na sebe, kdežto u kojenců/novorozenců je vnitřní hrana směrem vzad, z toho důvodu, aby měly užší ramena a snáz prošli porodními cestami. 

     

    Možná jste ve svém okolí již někdy viděli starší dítě nebo i dospělého, který má odstáté lopatky = vnitřní hrany jsou odlepené od hrudního koše a směřují víc směrem vzad než na sebe (stejně jako u kojenců) – takové nastavení lopatek se označuje jako „andělská křídla“, což signalizuje právě nefunkčnost některých svalů, které se upínají na lopatku. Může na to mít vlit např. to, že v raném věku netrávili mnoho času v pozici na zádech, ale byli s rodiči často někde na cestách = ve vajíčku, kde jsou děti v pozici C a jejich lopatky nemohou získat oporu o hrudník. A proč je ještě tato poloha důležitá a má se nechávat mladé dítě vleže na zádech? Protože se díky tomu lépe vyvíjí plíce – při samotném dechu, ale hlavně při pláči. 

     

    S hrudníkem je spojeno mnoho svalů, my si dnes představíme pouze 2 povrchové zádové svaly. Jistě všichni známe trapéz, o kterém si však dost lidí mylně myslí, že je pouze v horní části zad, ale přitom se upíná až na 12. hrudní obratel, má tedy tvar takového kosočtverce (viz foto 4). A druhým z nich je široký zádový sval, který vede od pánve, bederních a hrudních obratlů a spodních žeber a upíná se až na pažní kost (viz foto 5) = to je on, o kterém se bavíme, když si prohlížíme nějakého plavce a obdivujeme, že má široká ramena a tzv. velká „křídla“. Lze ho protáhnout vzpažením a úklonem nebo promasírovat např. na válci, což je pro dost plavců bolestivé, ale zároveň velmi důležité, protože potřebují svaly v oblasti podpaží mít protažené kvůli správnému streamlinu (šipka / odraz po obrátce). A se zkráceným podpažím se nelze nastavit do takové pozice.

     

     

    O dalších vrstvách si povíme zase příště.

     

     

    Dejte nám vědět, jak se Vám trénink líbil a jestli s námi cvičíte 🙂. Budeme rádi, když nám zanecháte na sociálních sítích (@plavanikrokodyl) komentář + dáte lajk/budete sdílet náš příspěvek

    Leave A Comment