Online cvičení nejen pro plavce 2 – den 9

    Online cvičení nejen pro plavce 2 – den 92020-10-18T12:26:56+00:00

    Popis cvičení

    Hlava

    Týden utekl jako voda a opět tu máme neděli a s ní spojené edukační okénko. Minulý týden jsme si pověděli něco o LOPATCE a dnes si popovídáme o HLAVĚ.

    Trpíte bolestmi hlavy, migrénami? Trápí Vás horní vlákna trapézu? Jak protahujete krk? 

     

     

     

     

    Hlava (lebka) se skládá z obličejové a mozkové části. Obličejovou tvoří 6 kostí (určitě všichni známe maxilu = horní čelist; a mandibulu = dolní čelist, která je jediná pohyblivá). Mozková část se skládá z většího množství kostí, a to 14 (kost čelní, 2 temenní, 2 spánkové, týlní, 2 nosní atd.). Jednotlivé kosti jsou spojené pomocí švů. Pokud se dospělý člověk bouchne (v rozumné míře) omylem do hlavy, nebude to mít tak těžké následky jako u dětí, které nemají toto vazivové spojení tak pevné. 

     

    Lebku podepírá 7 krčních obratlů. Nejznámější je 1. a 2. obratel (Atlas a Axis, resp. nosič a čepovec). Tyto dva obratle jsou křehčí – proto, když slyšíme „zlomili mu vaz“, znamená to, že jde o zlomeninu výběžku čepovce směrem vzad, a to může narušit míchu. 

     

    Jak ale nasedá lebka na první obratel? Horní strana Atlasu (tedy směrem k lebce) je ve tvaru takových dvou misek. Představme si paní s bujným poprsím, která si ho chce zespodu chytnout = malíkové hrany se dotýkají těla a prsty míří na sebe. Takovéto dvě misky jsou vykrojené směrem k zemi = mají konkávní tvar (vydutý směrem dovnitř) z toho důvodu, aby po nich mohla lebka klouzat. Atlas, jakožto nositel hlavy, má vzadu hodně široký kanál kvůli míše, která je v tomto úseku ještě hodně široká -> směrem dolů = k pánvi se kanál zužuje. 

     

    Svaly hlavy dělíme na svaly mimické, které jsou zakončené v kůži a které nám vyjadřují emoce (nejvíce vycvičené je mají herci). Dále to jsou svaly žvýkací, mezi které patří zejména MASETER – náš nejsilnější sval v těle. Namáháme ho hodně při jídle a lze ho ucítit, když zatneme zuby, především až vzadu 8mičky u spánku). A mnoho dalších svalů jako např. okohybné, svaly jazyka / hltanu / hrtanu aj.

     

     

    Dejte nám vědět, jak se Vám trénink líbil a jestli s námi cvičíte 🙂. Budeme rádi, když nám zanecháte na sociálních sítích (@plavanikrokodyl) komentář + dáte lajk/budete sdílet náš příspěvek

    Leave A Comment