Online cvičení nejen pro plavce – den 40

    Online cvičení nejen pro plavce – den 402020-04-26T07:07:46+00:00

    Popis cvičení

    Mentální trénink a pohybový podcast na téma ROUŠKA.

     

    MYSL A VIZUALIZACE (http://blog.refresher.sk)

    Dnes Vám přikládáme úryvek z článku o ideomotorickém tréninku.

    Techniky, o kterých se v mentálním coachingu atletů často mluví. Úspěšní jsou ti, kteří tyto techniky doopravdy dělají. Jako příklad z elitních plaveckých kruhů nám poslouží známý rekordman Michael Phelps, který aktivně tyto techniky využíval a dovolím si říct, že to je jeden z velmi důležitých faktorů jeho nebývalých sportovních úspěchů. Opakovaná a zdánlivě až nesmyslně detailní vizuálně-senzorická vizualizace každého kroku a detailu jeho Olympijského výkonu, od příchodu do šaten až po skončení výkonu mu poskytla velmi pevný základ, k výkonu (nervová soustava i svaly reagují na představu stejně, jako bychom se pohybovali) a také k řešení nenadálých obtíží, třeba jako když mu do plaveckých brýlí v Pekingu v 2008 začala pronikat voda, dokázal celou situaci ustát tak, že sice nezaplaval svůj cílený čas, ale stejně dosáhl na zlato. 

    K tématu mentální přípravy, v tomto PODCASTU Bena Greenfielda s Jonem Berghoffem popisuje Jon, konzultant obchodních dovedností, jak se připravoval na ultravytrvalostní běh na 400 mil (cca 645km) ve svém zaneprázdněném rozvrhu minimalistickými tréninkovými dávkami a právě psychologickou přípravou, která je v době, kdy začíná “opravdová vytrvalost” (tedy máme pocit, že už nemůžeme), ještě o kus důležitější, než kondice svalů, jejichž (de)aktivace je řízena právě z nervové soustavy, kterou můžeme přímo ovlivnit nastavením své psychiky. Už jen představa, že běžíme, je silný nástroj přípravy nejen psychiky, ale také nervové soustavy, která ve vytrvalostní hře v poslední třetině závodu rozhoduje o tom, kdo z trénovaných těl bude stát na stupních vítězů.

     

    Pro příklad přikládáme výtažky z odborné literatury

    Imaginace neboli ideomotorický trénink je tréninkem psychomotorických schémat v představách, které jsou přenášeny do provádění konkrétních pohybových struktur. Slouží k nácviku nových, nebo korekci stávajících, pohybových dovedností. Předpokladem je vytvoření kvalitní, přesné představy, která ovlivňuje senzomotorickou aferentaci, a tím dosahuje změnu v pohybovém vzoru či chování (Slepička a kol., 2009).

    Jeden z důvodů, proč je mentální představivost tak hodnotná v kontextech výkonu je, že lidský mozek nedělá rozdíly mezi zkušeností z vizualizace a zkušeností reálnou. Mozek vnímá obě dvě stejnoměrně. Stejné oblasti mozku jsou aktivovány, jak v případě představy výkonu, tak i při reálném výkonu. Z tohoto důvodu má pozitivní imaginace enormní potenciál (Orlick, 2006).

    Podle perspektivy pohledu sportovci obvykle volí buď vnitřní (interní) nebo vnější (externí) imaginaci. Vnitřní imaginace je definována jako zraková představa sebe sama v první osobě. Jakoby měl sportovec na hlavě připevněnou kameru. Vidí a cítí jen to, když pohybovou aktivitu vykonává sám. Vnější imaginace je definována jako zraková představa sebe sama ve třetí osobě (Hardy a Callow, 1999).

    Doporučení jak to vyzkoušet:

    1. vyzkoušejte si samotný pohyb, podívejte se jak ten pohyb má vypadat na instruktážním videu, uvědomte si pohyb svalů, pocity které pohyb doprovází.
    2. Najděte si klidné místo, a zaujměte příjemnou polohu. Zhluboka uvolněně dýchejte. Zklidněte se a vnímejte pravidelné nádechy a výdechy. Doporučuje se zavřít oči.
    3. Zvolte si perspektivu pohledu jak budete sami sebe vnímat při imaginaci.
    4. Můžeme se do toho pustit..

    Můžete zkusit v hlavě zlepšit svoji techniku záběru, obrátku, závodní skok. Také můžete vyzkoušet svoji závodní trať. Představit si ji od začátku až do konce..změřte si čas při představě, spočítejte si záběry, kopy pod vodou a uvidíte jak to půjde jen v hlavě. 

    Pro inspiraci přikládáme videa s obrátkou, streamline a vlněním pod vodou: 

     

    Krokodýl doporučuje krátký pohybový podcast od Dana Müllera ( www.cviq.cz ), tentokrát na Téma: pod rouškou ->> Máte v době koronaviru problém s orientací v prostoru? Zhoršuje se vám nyní dech? Jste večer více unavení než obvykle? Pociťujete přes den větší rozostření zraku? Co za to může a návod, co s tím dělat…

    https://www.youtube.com/watch?v=y7PrFJpVi7A

    Plus pohybové desatero i s návodem, jak si uvolnit obličej: https://www.cviq.cz/clanek/pohybove-desatero-876/

     

    Dejte nám vědět, jak se Vám líbily naše cviky a jejich popisek, a zda byste uvítali podobný edukační článek i v dalších týdnech.

    Podrobnosti cvičení

    Zaměřeno na dovednosti:

    Leave A Comment