Online cvičení nejen pro plavce 2 – den 51

    Online cvičení nejen pro plavce 2 – den 512020-11-30T09:25:33+00:00

    Popis cvičení

    Pánev, pánevní dno

     

    Věděli jste, co vše spadá pod označení „PÁNEV“?

    Pánev se skládá ze dvou pánevních kostí a kosti křížové, která je mezi ně vsazena jako takový klín. Máme tedy levou a pravou pánevní kost, ale jak vznikly? Protože došlo ke srůstu tří kostí: kyčelní, sedací a stydké ->> a díky tomu vznikla také jamka kyčelního kloubu, do níž je zasazena kulovitá hlavice stehenní kosti a může se v ní pohybovat (jsme schopni si stoupnout s nohama do V i do A, přednožit/zanožit, provést široký stoj rozkročný aj.).

     

     

    Pánev je základní stavební kámen našeho těla a v TOMTO článku se dovíte, jaký význam má pro tělo, co to je spona stydká a kde ji najdeme, a mnoho dalších užitečných informací.

     

    O svalech pánevního dna jsme napsali pár řádků již v rámci jarního podcastu o Hlubokém Stabilizačním Systému (HSS). Tyto svaly mají tvar mělké nálevky a obsahují otvory pro konečník, močovou trubici a u žen pro pochvu. Mezi ně patří 1) levator ani (zvedač konečníku) a 2) coccygeus. Pokud tyto svaly nefungují správně, může dojít k inkontinenci, u mužů k potížím s erekcí nebo prostatou.

     

     

    Fukčně máme 3 vrstvy pánevního dna. Pojďme si o každé z nich něco povědět:

    Povrchová vrstva (nejblíže k povrchu – našemu spodnímu prádlu) vyplňuje oblast naší pánve v podélném směru, tedy zepředu dozadu, a je složena z osmičkového uzavíracího mechanismu. V této vrstvě dochází k prvotnímu impulsu pro podsazení/vysazení pánve. Podporuje stažení pochvy, pomáhá svěračům konečníku a močové trubici. Viz foto níže: na povrchu osmičkový tvar.

      • Cvik: leh na záda, hlava vypodložená ručníkem, nohy pokrčené v kolenou, cítíme tah podél páteře (je v napřímení), a provádíme retroverzi a anteverzi pánve, tedy podsazení a vysazení. Je nutné provádět pohyby pomalu a v malém rozsahu, s uvolněným hýžďovým svalstvem!
      • Retroverzi provedeme tahem křížové kosti po podložce směrem vpřed za patama a poté ji nasměřujeme šikmo vzhůru do stropu, naší snahou je udržet co nejdelší břicho = aby se spona stydká nepohla.
      • Anteverzi provedeme vytažením spony stydké směrem vpřed mezi kolena a následně ji stočíme dolů do podložky, snahou je udržet délku v bedrech = aby se křížová kost nepohla.

     

    Druhá vrstva je v laterální rovině, tedy zleva doprava – napříč mezi sedacími hrboly, má tvar trojúhelníkové výplně. Díky ní dochází v pánvi k zešikmení. Jde o systém, který nám podporuje kontinenci moči. Viz foto níže: pod povrchovou vrstvou trojúhelníkový tvar.

      • Cvik: leh na záda, hlava vypodložená ručníkem, nohy pokrčené v kolenou, cítíme tah podél páteře (je v napřímení), a provádíme zešikmení pánve.
      • Pomalu a v drobném rozsahu posíláme levý/pravý sedací hrbol za patou a poté můžeme zkusit i stočení k protilehlé patě.

     

    Nejhlubší vrstva (směrem vzhůru k hlavě) je opět podélná a ve tvaru vějíře, spojuje záda, břicho a dolní končetiny. Podporuje konečník – pokud máme potíže se zácpou, je vhodné si zacvičit rotace pánví. U pánů podporuje prostatu, u žen podporuje dělohu.

      • Cvik: leh na záda, hlava vypodložená ručníkem, nohy pokrčené v kolenou, cítíme tah podél páteře (je v napřímení), a provádíme rotaci pánve.
      • Než začneme je nutné si říct, co to jsou “spiny”? Tj. body, které nahmatáme, když si dáme ruce v bok a tam, kde máme ukazováčky a prostředníčky – vystouplé a snadno hmatatelné místo na našich pánevních lopatách.
      • Pomalu a v drobném rozsahu posíláme levou/pravou spinu směrem do stropu. Osa otáčení je těsně nad sponou stydkou, držíme délku břicha a jen si představujeme, že jsme jako stará váha na cukr/mouku, kdy je na jedné straně zboží a na druhé závaží.

     

     

    Pokud nejste čtenáři, ale raději sledujete video / posloucháte audio, IQ Pohyb natočil pohybový podcast na téma Pánevní dno:

     

    Leave A Comment